Ako je to so šťastím a nešťastím

stastie a pitie sektu.JPG

Pri porovnaní posledných dvoch prieskumov Eurostatu (z rokov 2011 a 2013) sú Slováci šťastnejší. V tom poslednom sme dokonca vyšli optimistickejšie, než naši českí susedia. Prieskum európskej agentúry je iba jedným z rebríčkov „šťastia“. Pre predstavu – na stupnici od jedna do desať, Slováci v priemere označili, že sú so svojím životom spokojní na sedmičku, kým priemer EÚ je 7,1. V inom rebríčku, ktorý zase vydáva OECD vyšli Slováci menej šťastní (6,1), ako priemer ostatných krajín (6,6).

Prečo sa ekonómovia pokúšajú merať šťastie? Podľa viacerých štúdií aj meraní vplýva pocit šťastia na všetky kľúčové aspekty nášho života, napríklad tie ekonomické. Šťastnejšie štáty sú väčšinou bohatšie, ich obyvatelia majú vyššiu životnú úroveň ale sú tiež zdravší a dožívajú sa viac rokov. Okrem ekonomických rebríčkov sa dá na šťastie pozerať aj inak. Ako by napríklad vyzeral uplynulý rok z pohľadu toho, čo a ako často oslavujeme? Podľa čísiel o objeme predaného šumivého vína najväčšieho slovenského výrobcu, ktoré je typicky spojené s oslavami, je výsledok v minulom roku opäť optimistickejší než rok predtým. Spoločnosť Hubert J.E v roku 2015 zvýšila objem predaja sektov a sýtených vín o 3,9 % na úroveň viac ako 7,5 milióna fliaš. Sektov Slováci spotrebovali 6,7 miliónov fliaš. V priemere tak každý Slovák vypil 1,5 fľaše  tohto obľúbeného nápoja. „Ak by sa teda šťastie meralo množstvom vypitého sektu, vyplývalo by z toho, že Slováci si užívajú a oslavujú častejšie. Zároveň sa v konzumácií alkoholických nápojov stále viac približujú životnému štýlu obyvateľov západných krajín,“ komentuje Peter Krúpa, konateľ spoločnosti Hubert J.E.. To potvrdzuje aj  prieskum v oblasti šumivých vín výskumnej agentúry Canadean Ltd..

Pri čom sme strieľali zátkou v minulom roku
V minulom roku si mohli Slováci buchnúť Hubert napríklad pri krstení steny bytu, či domu. Pomohla tomu situácia na trhu realít a lacnejšie hypotéky, ktoré im umožnili bývať vo svojom rýchlejšie a dostupnejšie. Steny a šumivé vína na nich tak zostali svedkami radosti z pocitu bývania vo vytúženom a vlastnom mieste pre život.

Šťastie, šport a Sagan
Nemusel ani vyhrať Tour de France. Stačil len pocit, že Slováci to niekam dotiahli. Do zoznamu športových úspechov, pri ktorých viala slovenská zástava alebo hrala hymna patrí tiež bronzové umiestnenie hokejistov do 20 rokov v Kanade. Niekoľkokrát sa z pódiových umiestnení vo Svetovom pohári tešila lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. Vodní slalomári oslávili zisk piatich medailí na majstrovstvách Európy. Marián Hossa sa zase stal prvým slovenským hokejistom, ktorý dokázal trikrát vyhrať slávny Stanleyho pohár (vždy ako hráč Chicaga). A v októbri sa Slovensko po dlhých rokoch dočkalo postupu na Majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré budú tento rok vo Francúzsku.

Zamestnanosť
Aj nové zamestnanie alebo povýšenie bolo v minulom roku dôvodom, prečo ľudia siahali po fľaši sektu. Koncom roka prichádzali pozitívne správy o miere evidovanej nezamestnanosti. Aby si však človek užil výnimočnosť situácie bez porušenia vnútorných smerníc zamestnávateľa, siahol po nealkoholickom variante. Mimochodom, aj ten podľa údajov najväčšieho slovenského producenta naberá na popularite. Predaj poskočil medziročne o 57 %. Slovenským sektom sa ale strieľalo omnoho viac aj v zahraničí. Spoločnosť Hubert J.E. ich vyexportovala o 29,4 % viac nápojov ako minulý rok.