Vinohradnícky rok 2010 bol plný prekvapení
Vinári na Slovensku majú za sebou ďalší rok a mladé vína jasne naznačujú, ako bude víno chutiť ten budúci. Ing. Ingrid Vajcziková, PhD., hlavná enologička spoločnosti Hubert J.E., zhodnotila vinohradnícky rok 2010 ako nie veľmi priaznivý, zároveň však z pohľadu výroby šumivých vín za nádejný. Výkyvy počasia na celom území a fakt, že Slovensko sa nachádza na severnej hranici pestovania viniča, sa zreteľne podpísali pod množstvo, kvalitu a chuť mladých vín. Na druhej strane by ale nižšia úroda nemala ovplyvniť ponuku vína, v pivniciach slovenských vinárov sú zásoby minuloročného vína, ktoré majú kapacitu vykompenzovať tohtoročnú úrodu. Producentov šumivého vína navyše čaká vďaka obsahu kyselín v mladom víne sľubný rok.
„Vinohradnícky rok 2010 je samé prekvapenie. Najprv sme mali rozpačitú jar, ktorá bola studená, bohatá na zrážky a v Malokarpatskej oblasti ešte obohatená ľadovcami. Vzhľadom na dlhodobé predpovede mohli len tí najoptimistickejší počítať s priaznivým, suchým a teplým počasím na jeseň. Aby sme neklamali, prišlo aj krátke babie leto, ale celkovo bola jeseň chladná a to v hrozienku zázraky už nespraví. Podľa môjho názoru sa budeme tento rok tešiť aj neskorým zberom, ak budú a výbery z hrozna – asi až v budúcej sezóne. Mladé vínka sa zatiaľ ukazujú rozpačité, tak ako aj vinohradnícky rok,“ hovorí Ingrid Vajcziková. „Dobrá správa je, že z pohľadu výroby šumivého vína bude tento rok zaujímavejší. V mladom víne už teraz máme prítomné zaujímavé vône a chute, ktoré len obohatia šumivé víno. Prítomné kyseliny budú osviežujúce.“
Po predchádzajúcich mimoriadne dobrých a kvalitných ročníkoch (napr. 2000, 2003, 2006, 2007, 2009) tento ročník patrí určite k jedným z najhorších. Kým predtým sa vinári mohli rozhodovať, či si obrať hrozno pre výrobu kabinetných, neskorých zberov, či hroznového výberu, alebo aj na ľadové zbery, teraz sa snažili hlavne zachrániť čo najviac zdravého hrozna. Ceny vína by nemali v budúcom roku aj popri menšej úrode výrazne stúpať. Do predaja pribudnú aj staršie ročníky vín a k slovu sa pravdepodobne dostane aj vyššia výroba ružových vín. Slovenský spotrebiteľ sa za posledné roky stal náročnejším a vzdelanejším, preto producenti vína dúfajú, že dopyt po kvalitných domácich akostných a prívlastkových vínach aj vďaka zásobám z predchádzajúcich ročníkov klesať nebude. Dobrý ročník z pohľadu výroby sektu je predpokladom rastu ich dopytu.
„Hodnotiť predpoklady tichých vín je ešte zatiaľ predčasné, všetko je to teraz v rukách a na šikovnosti vinárov. Cukornatosť hrozna je tento rok nižšia, zato obsah kyselín je oproti vlaňajšku až dvojnásobný,“ konštatuje Ingrid Vajcziková. „Kvalita tohtoročných mladých vín naznačuje, že sekty, ktoré z nich budú pripravené, budú svieže, s výraznejšou chuťou a senzoricky by mohli patriť k tým najzaujímavejším za posledné roky. Keďže priazeň našich zákazníkov je pre nás prioritou číslo jedna, budeme sa aj naďalej snažiť prinášať na trh vína tej najlepšej kvality. Ak naše sekty ocení aj odborná verejnosť, ako napr. striebornou medailou pre Hubert de Luxe a Hubert Grand Rosé na súťaži AWC Vienna, určite nás to tiež poteší a motivuje k stále lepším výkonom,“ dodáva Ingrid Vajcziková.