Všetko, čo ste chceli vedieť o sekte, ale báli ste sa opýtať
V prípade, že voláte všetky šumivé vína šampanským a svojich známych pravidelne presviedčate, že šumivé a sýtené víno sa vlastne vyrába rovnako, čítajte ďalej. Mali by ste totiž vedieť, že šampanským môžete nazývať len šumivé vína z oblasti Champagne vo Francúzsku a že sýtené vína sú akousi lacnejšou variantou šumivých vín, pričom metód výroby sektu je niekoľko. Spoločnosť Hubert J.E., najvýznamnejší producent šumivých vín u nás, napr. používa pri výrobe šumivých vín štyri rôzne metódy. Rovnako by ste si ako odborník na sekt mali posvietiť na správne skladovanie sektu, aby si uchoval svoje senzorické vlastnosti a kvalitu.
Aký je rozdiel medzi sektom a šampanským?
Šampanské je šumivé víno, ktoré pochádza z presne vymedzenej oblasti Francúzska zo Champagne. Na jeho výrobu je povolené používať len tri odrody hrozna: Chardonnay, Pinot Maunier a Pinot Noir. Výroba prebieha tradičnou metódou, druhotným kvasením vo fľašiach.
Šumivé vína, ktoré nepochádzajú z oblasti Champagne, sa označujú ako sekt. Rovnaké metódy, aké sa používajú pri výrobe „pravého šampanského“, sa ale používajú aj na Slovensku. Kvalitu našich sektov dokazujú aj ocenenia z domácich a medzinárodných súťaží, napr. aj v rodisku pravého šampanského, vo Francúzsku na Vinalies Paris.
Sýtené alebo šumivé?
Mnohí ľudia si myslia, že všetky perlivé vína sú rovnaké a nevidia medzi nimi zásadné kvalitatívne rozdiely. Vína s obsahom oxidu uhličitého (CO2), laicky povedané s bublinkami, ponúkané v obchodoch, ale delíme na dve skupiny – vína šumivé a vína sýtené.
Šumivé víno je prírodným produktom, rovnako ako tiché víno, ktoré však navyše obsahuje jemné bublinky. Je vyrábané, rovnako ako šampanské, druhotným kvasením hroznového vína a na rozdiel od vín sýtených je pôvod bubliniek oxidu uhličitého ušľachtilý.
Sýtené vína sú lacnejšou náhradou šumivého vína. Vyrábajú sa väčšinou z menej kvalitného vína, do ktorého sa umelo pridáva oxid uhličitý, (CO2) – bublinky. Sýtené víno tak neprechádza žiadnym procesom zrenia a jeho výroba je časovo nenáročná. Rovnako ako pri sóde, či iných sýtených nealkoholických nápojoch vyrábaných týmto spôsobom, bublinky po otvorení fľaše rýchlo vyprchajú a vytvárajú pri konzumácii „agresívnejší“ chuťový vnem.
Skladujete sekty správne?
„Sekt nemá rovnaké vlastnosti ako tiché vína, ktoré je často možné a žiaduce nechať nejaký čas odležať. Pri sektoch sa všeobecne odporúča, aby sa po zakúpení príliš dlho neskladovali. Aby sa čas, ktorý uplynie medzi zakúpením a konzumáciou sektu, preklenul čo najoptimálnejšie, malo by sa tiež dbať na to, aby sa sekt skladoval na chladnom, pokojnom a tmavom mieste,“ hovorí Ing. Ingrid Vajcziková, PhD., hlavná enologička spoločnosti Hubert J.E.. Na tento účel vhodné vínne pivnice alebo špeciálne chladničky na víno, uprednostňuje sa skladovanie vo vertikálnej, pred horizontálnou polohou. Pri skladovaní v stoji sa totiž vo voľnom priestore medzi hladinou a zátkou vytvorí ochranná atmosféra, ktorá zabraňuje vysúšaniu zátky i akejkoľvek oxidácii. Pre sekt je mimoriadne škodlivé aj kolísanie teplôt – príliš časté ochladzovanie môže znížiť kvalitu sektu rovnako, ako napr. preprava v kufri auta. Okrem toho by ste mali sekt chrániť pred priamym pôsobením svetla, pretože svetlo urýchľuje oxidačné procesy, a tým aj jeho starnutie.
V prípade správnej manipulácie a skladovania sa odporúča sekt uzavretý plastovým uzáverom konzumovať do 2 rokov a fľaše uzavreté prírodným korkom do 3 rokov. Ročníkové sekty (vintage) majú potenciál zrieť a dosahujú svoj vrchol aj po viac ako 3 rokoch.
Pred konzumáciou by mal mať sekt čas na zotavenie po preprave, nechajte ho preto „odpočinúť“. Vtedy sa môže mousseux (francúzsky výraz pre perlenie v poháriku sektu) opäť intenzívne nadviazať na sekt a zabráni sa nadmernému peneniu obsahu fľaše po odstránení zátky.